Online poradna

Máte nějaké dotazy? Napište nám.

Zašlete nám svůj dotaz k daňové problematice. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.


Daň z příjmů fyzických osobDaň z příjmů právníckých osobDaň z přidané hodnotyOstatní

Dobrý den, finanční úřad mě neuznal daňovou slevu na manželku za zdaňovací období 2015. Důvodem byly příjmy za PPM ve zdaňovacím období 2015.Ty měla 66 990,-Kč (Do příjmů PPM započítali i příjmy PPM ZE ZDAŇOVACÍHO OBDOBÍ 2014, které byly vyplaceny 7.1.2015 dle zákona o daních). Zákon o daních § 35ba říká, že má na slevu nárok pokud za zdaňovací období nepřesáhnou její příjmy 68 000,- Kč. Není v zákoně nic psáno, že ze závislé činnosti do zdaňovacího období 2015 patří i příjmy, z přelomu prosince 2014 a ledna 2015, za zdaňovací období 2014. Je to správně? Děkuji Radka S.

Dobrý den, paní Radko,

dle našeho názoru postupoval Finanční úřad správne.

Peněžitá pomoc v mateřství je (na rozdíl od např. rodičovského příspěvku) považována za příjem. Relevantní je potom reálný příjem, přijatý v daném zdaňovacím období. 

Hezký den. R. Farský

Dobrý den. Našetřil jsem nějaké peníze a chtěl bych investovat do projektu, který půjčuje peníze. Chci se zeptat jestli mám povinnost odvádět daně z tohoto příjmu. Děkuji

Dobrý den,

nevím, jak bude koncipována Vaše smlouva s danným projektem. Předpokládám však, že Váš příjem bude mít charakter úroku. Jedná se tedy o příjem dle §8 zákona o dani z příjmů.

V takovém případě jste povinnen podat daňové přiznání a své příjmy zdanit.

S pozdravem
R. Farský

Dobrý den, v současné době mám tři brigády,dvě mám na DPČ a jednu na DPP. „Růžový papír“ mám podepsaný u jedné z DPČ. Zajímalo by mě,když budu mít dohromady měsíční výdělek ze všech tří víc jak 10 tisíc,tak kolik, kdy a jak budu muset přiznávat? Jsem student a všude mám doložené potvrzení o studiu. Děkuji za odpověď. Pavla Chudá

Dobrý den, paní Chudá,

pokud máte v jednom kalendářním roce 2017 dva a více souběžných pracovních poměrů, což dohoda o pracovní činnosti (DPČ) splňuje, budete povinna podat vlastní přiznání k dani z příjmů, a to nejpozději k 1.4.2018.

Požádejte své zaměstnavatele o vystavení „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění “ a u DPP o „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, plynoucích na základě dohod o provedení práce“.

Tato potvrzení, nemáte-li žádné další příjmy, budou sloužit k vyplnění daňového přiznání a výpočtu výše daňové povinnosti.

R. Farský

Pracujeme s těmito účetními softwary

Nejste spokojení s EET?
Nastavíme Vám jednodušší řešení.

  • Jednoduché evidování tržeb
  • Pohlídáme, aby doklad splňoval formální znaky EET
  • Nastavíme různé přístupové práva uživatelům
  • Nastavíme ideální řešení pro rychlý prodej
  • Zajistíme Vám aplikaci pro mobilní telefon, která umožní účtování z terénu