Online poradna

Máte nějaké dotazy? Napište nám.

Zašlete nám svůj dotaz k daňové problematice. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.


Daň z příjmů fyzických osobDaň z příjmů právníckých osobDaň z přidané hodnotyOstatní

Dobrý den, jsem čech a koupil jsem si na Slovensku apartmán za účelem pronájmu (ubytování)a zaregistroval jsem se i tam k DPH. Teď bych chtěl to DPH vrátit a nevím jak postupovat . Zda požádat o DPH v SK a jak postupovat a nebo požádat tady prostřednictvím zvláštní žádosti o vrácení DPH zaplacené v EU § 82. Děkuji za info Kos.

Dobrý den, pane Kosi,

jste-li registrován k DPH na Slovensku, budete muset postupovat podle slovenských zákonů. Tj. především podat slovenské přiznání k DPH a v něm vypořádat daň z přidané hodnoty, která se týká Vašeho podnikání či příjmů z nájemného na Slovensku.

S pozdravem

R. Farský

Dobrý den, polovinu roku jsem byla OSVČ a předchozí roky jsem uplatnovala výdaje paušálem. V roce 2017 jsem od léta musela přejít díky obratu na plátce DPH, tudíž vedu účetnictví. Zajímá mě jak budu počítat dan z přijmu FO. Budu podávat 2 přiznání? Jedno za první polovinu, kde budu mít paušálem výdaje a druhé ve kterém budu mít účetnictví? Nebo se to vše spojí v jedno a uplatním na celý rok skutečné náklady? děkuji za odpoved

Dobrý den,

pokud jste se stala v průběhu roku plátcem DPH, nejste povinna vést účetnictví, ale pouze evidenci pro účely DPH, ve které budou zaznamenány všechna přijatá a uskutečněná zdanitelná plnění týkající se DPH.

Pro potřeby daně z příjmů můžete i nadále vést daňovou evidenci a využívat tzv. paušálních výdajů pro výpočet svého daňového základu daně z příjmu fyzických osob.

Bylo by dobré zmínit, že evidence pro účely DPH a daňová evidence se ve svých výsledcích rozcházení neboť pro účely DPH evidujete již vystavené a přijaté daňové doklady, kdežto pro účely daňové evidence zaznamenáváte až uskutečněné platby.

V případě, že jste překročila obrat 25 000 000 Kčza kalendářní rok, nastává nutnost vést účetnictví.

S pozdravem

R. Farský

Pracujeme s těmito účetními softwary

Nejste spokojení s EET?
Nastavíme Vám jednodušší řešení.

  • Jednoduché evidování tržeb
  • Pohlídáme, aby doklad splňoval formální znaky EET
  • Nastavíme různé přístupové práva uživatelům
  • Nastavíme ideální řešení pro rychlý prodej
  • Zajistíme Vám aplikaci pro mobilní telefon, která umožní účtování z terénu