Online poradna

Máte nějaké dotazy? Napište nám.

Zašlete nám svůj dotaz k daňové problematice. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.


Daň z příjmů fyzických osobDaň z příjmů právníckých osobDaň z přidané hodnotyOstatní

Dobrý den, jsem zaměstnanec a od příštího roku budu pronajímat nově koupený byt. Ráda bych se zeptala, zda se mi tím (například díky zrychlenému odpisování) může snížit i daň z příjmu. Případně zda by se nevyplatilo byt pronajímat jako živnostník a uplatňovat daňovou ztrátu. Děkuji

Dobrý den,
daňová ztráta z pronájmu nemovitosti dle §9 zákona o dani z příjmů nemůže kompenzovat dílčí daňový základ z příjmů ze zaměstnání dle §6 zákona o dani z příjmů.
Tato kompenzace není možná ani v případě, že nemovitost je součástí obchodního majetku a zdanění příjmů se řídí §7 zákona o dani z příjmů, tedy příjmům z podnikání.
Pokud však podnikáte a máte kladný dílčí daňový základ z příjmů z podnikání dle §7 zákona o dani z příjmů, můžete ztrátu z pronájmu nemovitosti zařazené do obchodního majetku kompenzovat se svými ostatními příjmy z podnikání dle §7 zákona o dani z příjmů.
Pro úplnost uvádím, že kompenzace dílčího daňového základu a daňové ztráty je možná i mezi příjmy z podnikání dle §7 zákona o dani z příjmů a příjmy z nájmu dle §9 zákona o dani z příjmů.

R.Farský

Pracujeme s těmito účetními softwary

Nejste spokojení s EET?
Nastavíme Vám jednodušší řešení.

  • Jednoduché evidování tržeb
  • Pohlídáme, aby doklad splňoval formální znaky EET
  • Nastavíme různé přístupové práva uživatelům
  • Nastavíme ideální řešení pro rychlý prodej
  • Zajistíme Vám aplikaci pro mobilní telefon, která umožní účtování z terénu