Máte nějaké dotazy? Napište nám.

Zašlete nám svůj dotaz k daňové problematice. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

,,Dobrý den, finanční úřad mě neuznal daňovou slevu na manželku za zdaňovací období 2015. Důvodem byly příjmy za PPM ve zdaňovacím období 2015.Ty měla 66 990,-Kč (Do příjmů PPM započítali i příjmy PPM ZE ZDAŇOVACÍHO OBDOBÍ 2014, které byly vyplaceny 7.1.2015 dle zákona o daních). Zákon o daních § 35ba říká, že má na slevu nárok pokud za zdaňovací období nepřesáhnou její příjmy 68 000,- Kč. Není v zákoně nic psáno, že ze závislé činnosti do zdaňovacího období 2015 patří i příjmy, z přelomu prosince 2014 a ledna 2015, za zdaňovací období 2014. Je to správně? Děkuji Radka S.”

Dobrý den, paní Radko,
dle našeho názoru postupoval Finanční úřad správne.

Peněžitá pomoc v mateřství je (na rozdíl od např. rodičovského příspěvku) považována za příjem. Relevantní je potom reálný příjem, přijatý v daném zdaňovacím období.

Hezký den.
R. Farský

,,Dobrý den.  Našetřil jsem nějaké peníze a chtěl bych investovat do projektu, který půjčuje peníze. Chci se zeptat jestli mám povinnost odvádět daně z tohoto příjmu. Děkuji”

Dobrý den,

nevím, jak bude koncipována Vaše smlouva s danným projektem. Předpokládám však, že Váš příjem bude mít charakter úroku. Jedná se tedy o příjem dle §8 zákona o dani z příjmů.

V takovém případě jste povinnen podat daňové přiznání a své příjmy zdanit.

S pozdravem
R. Farský

,,Dobrý den, v současné době mám tři brigády,dvě mám na DPČ a jednu na DPP. „Růžový papír“ mám podepsaný u jedné z DPČ. Zajímalo by mě,když budu mít dohromady měsíční výdělek ze všech tří víc jak 10 tisíc,tak kolik, kdy a jak budu muset přiznávat? Jsem student a všude mám doložené potvrzení o studiu. Děkuji za odpověď.
Pavla Chudá”

Dobrý den, paní Chudá,

pokud máte v jednom kalendářním roce 2017 dva a více souběžných pracovních poměrů, což dohoda o pracovní činnosti (DPČ) splňuje, budete povinna podat vlastní přiznání k dani z příjmů, a to nejpozději k 1.4.2018.

Požádejte své zaměstnavatele o vystavení „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění “ a u DPP o „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, plynoucích na základě dohod o provedení práce“.

Tato potvrzení, nemáte-li žádné další příjmy, budou sloužit k vyplnění daňového přiznání a výpočtu výše daňové povinnosti.

R. Farský