Máte nějaké dotazy? Napište nám.

Zašlete nám svůj dotaz k daňové problematice. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

,,Dobrý den,

vlastním kmenové listy jedné společnosti, které budu odprodávat jednateli. Kmenový list je vy výši 50 000 Kč, ale reálná prodejní hodnota pouze 25 000 Kč. V jaké výši bude daňový náklad?
Děkuji Karel T.”

Dobrý den, pane Karle,

od 1.7.2017 platí novela zákona o dani z příjmu právnických osob a týká se i Vašeho problému.

Novela zavádí daňový režim kmenového listu, který není podle účetních předpisů oceňován reálnou hodnotou. Pokud dojde k prodeji tohoto kmenového listu, je jeho nabývací cena daňově účinným nákladem jenom do výše tržby z jeho prodeje.
U mikroúčetních jednotek, kterým zákon o účetnictví neukládá povinnost přeceňování cenných papírů reálnou hodnotou, je při jejich prodeji daňovým nákladem nabývací cena cenného papíru (který je u jiných účetních jednotek oceňován reálnou hodnotou), bez omezení výší příjmů.

Přeji hezký den.
R. Farský

,,Dobrý den,

jak změnila novela zákona o dani z příjmu právnických osob odepisování nehmotného majetku? Vím, že platí od poloviny 2017, ale úplně jsem to nepochopil. Prosím o vysvětlení.
Děkuji”

Dobrý den,

novela zákona o dani z příjmu platí od 1.7.2017.

Pro příslušné kategorie nehmotného majetku se pevně stanovená doba odpisování změnila na dobu minimální. To znamená, že poplatník bude moci podle svého rozhodnutí majetek daňově odpisovat i delší dobu (větší počet měsíců), ovšem při zachování stávajících podmínek zakotvených v § 32a ZDP, zejména při zachování pravidla rovnoměrnosti daňových odpisů.

Podle Přechodného ustanovení se nové znění zákona použije až na majetek, u kterého bylo odpisování zahájeno po účinnosti novely zákona.

Přeji hezký den.
R. Farský