Máte nějaké dotazy? Napište nám.

Zašlete nám svůj dotaz k daňové problematice. V nejbližší možné době jej zdarma zodpovíme a naši odpověď zveřejníme na tomto místě. Rádi také zveřejníme Vaše příspěvky a názory k tématům blízkým naší webové stránce.

,,Dobrý den, jsem zaměstnanec a od příštího roku budu pronajímat nově koupený byt. Ráda bych se zeptala, zda se mi tím (například díky zrychlenému odpisování) může snížit i daň z příjmu. Případně zda by se nevyplatilo byt pronajímat jako živnostník a uplatňovat daňovou ztrátu. Děkuji”

Dobrý den,
daňová ztráta z pronájmu nemovitosti dle §9 zákona o dani z příjmů nemůže kompenzovat dílčí daňový základ z příjmů ze zaměstnání dle §6 zákona o dani z příjmů.
Tato kompenzace není možná ani v případě, že nemovitost je součástí obchodního majetku a zdanění příjmů se řídí §7 zákona o dani z příjmů, tedy příjmům z podnikání.
Pokud však podnikáte a máte kladný dílčí daňový základ z příjmů z podnikání dle §7 zákona o dani z příjmů, můžete ztrátu z pronájmu nemovitosti zařazené do obchodního majetku kompenzovat se svými ostatními příjmy z podnikání dle §7 zákona o dani z příjmů.
Pro úplnost uvádím, že kompenzace dílčího daňového základu a daňové ztráty je možná i mezi příjmy z podnikání dle §7 zákona o dani z příjmů a příjmy z nájmu dle §9 zákona o dani z příjmů.

R.Farský

Dobrý den, platí povinnost zasílání daňových přiznání úřadu i pro majitele schránky fyzické osoby??

Dobrý den,

ano, pokud fyzická osoba – OSVČ vlastní datovou schránku, musí poslat daňové přiznání přes datovou schránku.

S pozdravem

R. Farský